Vo veku 45-55 rokov v dôsledku znižujúcich sa hladín estrogénov dochádza k poslednej menštruácii, čo u žien spôsobuje rôzne príznaky.

Príznaky menopauzy

U žien vo veku 45-55 rokov v dôsledku znižujúcich sa hladín estrogénov dochádza k poslednej menštruácii, k menopauze. Menopauze predchádza obdobie s názvom perimenopauza, ktorá sa objavuje približne 12 mesiacov pred samotným objavením menopauzy.

Toto obdobie je charakterizované poruchami menštruačného cyklu a objavujú sa aj symptómy ako návaly, potenie, nespavosť. Tieto symptómy sa označujú vo všeobecnosti ako klimakterický syndróm.

Návaly tepla v menopauze

Častým a typickým príznakom menopauzy a perimenopauzy sú návaly tepla. Vyskytujú sa až u 75 – 80 % žien. Popisujú ho ako náhly pocit horúčosti, ktorý môže byť spojený s potením a začervenaním pokožky.


Čo proti návalom tepla?

V závislosti od intenzity návalov tepla a iných prejavov menopauzy sa volí aj liečba. Pri miernejších formách menopauzy môžu postačovať voľnopredajné prípravky. Zvyčajne obsahujú izoflavonoidy, ktoré patria medzi fytoestrogény, podobné ženskému pohlavnému hormónu estrogén.

Taktiež rôzne bylinné extrakty z bylín ďatelina lúčna, medovka lekárska, maliník obyčajný. Prospešné sú aj extrakty z peľového zrna.

Potenie v menopauze

Hormonálne zmeny ovplyvňujú aj časť mozgu hypotalamus, ktorý je zodpovedný za termoreguláciu organizmu. Preto sa ženy v menopauze často stretávajú s nadmerným potením.

Nočné potenie v menopauze

Potenie býva často zvýraznené paradoxne v noci, keď organizmus nevykazuje fyzickú aktivitu a je v pokoji.

Prevencia nočného potenia spočíva v nosení prírodných materiálov na spanie, dostatočnom vetraní miestnosti, ochladzovaní organizmu studenými obkladmi. Vplyv na intenzitu potenia má aj životospráva a udržiavanie optimálnej hmotnosti.

Poruchy spánku v menopauze

Znížená hladina estrogénu je jedným z dôvodov, prečo sa prejavy menopauzy objavujú aj na neurovegetatívnej úrovni. Ženy v období menopauzy často popisujú problémy so spánkom, či už na úrovni zhoršeného zaspávania, udržania kontinuity spánku alebo skorého ranného budenia.

Zmeny nálad

So zmenami psychiky úzko súvisia aj zmeny nálad. U väčšiny žien je to však len krátkodobý stav. Závažnejšie zmeny nálad je však nevyhnutné konzultovať s odborníkom.

Podráždenosť

Iritabilita (podráždenie), smútok až melanchólia sú bežnými emóciami a stavmi, ktoré sprevádzajú menopauzu. Pomôcť môže osvojiť si niektoré relaxačné techniky, taktiež jóga, dlhšie prechádzky.

Dôraz by ste mali klásť aj na stravovanie, jedálniček by mal obsahovať dostatok čerstvých surovín, proteíny a omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. Závažnejšie stavy ako depresia však vyžadujú diagnostiku lekárom.

Ostatné príznaky menopauzy

Okrem vyššie spomenutých prejavov sa menopauza môže prejavovať ďalšími symptómami ako:

Vaginálna suchosť

Zmeny na úrovni intímnych partií sú spôsobené poklesom ženských pohlavných hormónov. Tkanivo vo vnútri vagíny sa môže počas menopauzy zhrubšovať (atrofovať) a znižovať svoju funkciu. Oblasť je náchylnejšia na podráždenia, najmä počas pohlavného styku.

Prevenciou je používanie preparátov s kyselinou hyalurónovou, ktoré danú oblasť zvlhčujú. Nápomocné môžu byť aj lubrikačné gély. Ak je vaginálna suchosť závažnejšia, lekár vám môže odporučiť nízkohormonálne krémy alebo tablety s obsahom estrogénov.

Priberanie a spomalený metabolizmus

Znížené hladiny estrogénov, zmeny v životospráve, spomalený metabolizmus a nedostatok fyzickej aktivity sa môže u niektorých žien prejaviť priberaním. Tuk sa u žien počas menopauzy ukladá najmä v oblasti zadku a bokov. Predísť tomu môžete udržaním zdravého životného štýlu, adekvátnou fyzickou aktivitou a pravidelným spánkovým režimom.

Časté močenie, problémy udržať moč

Estrogén ovplyvňuje aj pevnosť močového mechúra. Ak sa jeho hodnoty znížia, močový mechúr nedokáže udržať také isté objemy moču ako pred tým. Tým sa zvyšuje frekvencia močenia, objaviť sa môžu aj problémy súvisiace s udržaním moču. Pomôcť môže pravidelné posilňovanie panvového dna cez Kegelove cviky.

Bolesť a stuhnutie kĺbov

Ďalším nepríjemným príznakom menopauzy je nezvyčajná stuhnutosť niektorých kĺbov. Najčastejšie bývajú postihnuté kolená, lakte, ramená. Jednou z funkcií estrogénu je regulácia zápalovej odpovede, pri jeho nedostatku sú kĺby a šľachy náchylnejšie na zápal.

Počas menopauzy a po menopauze je zvýšená kostná resorpcia a spomalená novotvorba kostí. Dochádza k príznakom, ako je osteoporóza, čiže rednutie kostí, ktoré môže viesť k patologickým zlomeninám.

Ženy v menopauze by mali preto dlhodobo užívať vitamín D, K a vápnik, ktoré tento stav spomaľujú.

Kedy vyhľadať lekára

Medzi varovné príznaky menopauzy, o ktorých by mal vedieť lekár patria náhle zmeny hmotnosti (rýchle chudnutie bez zjavnej príčiny ale aj priberanie), vaginálne krvácanie, ktoré sa objavuje už po vynechaní menštruácie, prípadne bolesti v prsníkoch. Príznaky menopauzy by mali konzultovať aj ženy, ktoré majú menej ako 45 rokov.